CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
srpski modernizam

   Knjige    |    Časopisi
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 07
Noć muzeja 2008
Dunavski dijalozi 05
Dunavski dijalozi 01
Digital Art 06
Videomedeja 18
Noć muzeja 2009

Sponzor rubrike
Časopis "Gradina" (Niš), broj 9/2005 Štampaj E-pošta
(2 glasanja)
Saturday, 16 July 2005
ImageOlako pristajemo na sve tehnologije, na svaku teoriju, koncept, političku strategiju, književnost. Na sve što nam donosi udobnost. Istorija moderne civilizacije je koncentrično širenje krugova udobnosti. Bogatstvo i moć mere se količinom udobnosti koju ste osvojili za sebe. U ovom broju Gradine stekli su se tekstovi koji kritički, polemički, parodijski razmatraju globalizam i njegovo delovanje na naše srce i dušu.
  

Ilustracije u broju: Zvonimir Kostić Palanski

ImageJesu li vam istetovirali bar-kod? Zgodna stvarčica: lakše dobijate vize, lakše putujete preko granice, kroz aerodromske procedure prolazite kao metak... Nema više čekanja u redovima u banci, kod lekara, u trgovini, u bioskopu... Nikome niste sumnjivi, nikome snishodljivi, niko vas ne može opljačkati: dovoljno je da pružite ruku da laser očita niz uspravnih linija, vaš jedinstveni kod. A i tetovaža je cool, božanstveni modni detalj, nije prosta mastiljava mrlja, već sjajan, i u mraku blistav hologram. Olako pristajemo na sve tehnologije, na svaku teoriju, koncept, političku strategiju, književnost. Na sve što nam donosi udobnost. Istorija moderne civilizacije je koncentrično širenje krugova udobnosti. Bogatstvo i moć mere se količinom udobnosti koju ste osvojili za sebe.

U ovom broju Gradine stekli su se tekstovi koji kritički, polemički, parodijski razmatraju globalizam i njegovo delovanje na naše srce i dušu. Trošne ideje kosmopolitizma o planetarnom duhovnom jedinstvu i ravnopravnosti različitih ideoloških strategija raspršila je moćna ruka globalne ekonomske, političke, vojne i kulturološke integracije. Shodno konceptu teorije zavere, ideologije više nisu spontani istorijski odrazi, već projektovane, manipulativne tehnologije upravljanja istorijom. "U najopštijem smislu ideologija se može odrediti kao svest u kojoj se postojeća realnost pokazuje u svoj svojoj izokrenutosti kao jedina realnost. Suštinski, ideološka svest potire bilo kakve stvarne razlike između postojećeg kakvo jeste i mogućnosti da se ono promeni. Zato bi se njena osnovna svrha mogla odrediti kao funkcionalno uklapanje pojedinca ili društvene grupe u postojeću realnost. Ovakvo utemeljenje prioritetnih ciljeva svake ideologije istovremeno otkriva i njeno kardinalno opredeljenje: ukidanje alternativne svesti i alternativnog mišljenja." (Cenzura i ideologija, Zorica Bobić, Polja br. 373, mart 1990)

Gradina broj 09/2005 o antiglobalizmu donosi dva bloka tekstova: Kulturkampf antiglobalno i Antiglobalne mrvice.

Uredništvo Gradine je novembra prošle godine uputilo mail ilegalnoj grupi (po svemu sudeći - mladih) intelektualaca koja je u Nišu, i ne samo u Nišu, izazvala burnu reakciju medija i javnosti. Parodirajući različite ideološke diskurse, koristeći nasleđe kulturnog ekscesa istorijskih avangardi srpskog nadrealizma, dadaizma i konceptualne umetnosti, ilegalni časopis Kulturkampf, letak za kritički aktivizam, kako su ga definisali anonimni autori ovog pokreta, u dvanaest brojeva, izgradio je jasan kritički, polemički i teorijski stav prema konceptu globalizma i unutar njega sagledao domaći kulturni i politički trenutak. Odgovor na mail stigao je u vidu niza originalnih i prevedenih tekstova. Dvanaesti broj Kulturkampfa je oproštajni broj, a ovaj blok u Gradini dođe mu kao postscriptum.

Drugi blok alternativnog mišljenja donosi samostalne tekstove (mrvice), koji iskaču, na različite načine, iz skupine tekstova često viđenih prilikom priređivanja ovakvih temata, u teorijskim časopisima ili zasebnim knjigama. Samo grupisanje tekstova na ovaj način predstavlja provokaciju po sebi. Nema književnosti bez ozbiljnog promišljanja i kritike sveta u kojem se koprcamo da preživimo i tihotapkamo ka neizvesnoj budućnosti.

U redovnim rubrikama Uredništvo Gradine vam preporučuje obilje proze, deset pesama deset pesnika, eseje i kritiku.

Rajko Lukač nas vraća u prošlost da bismo razgovarali s Andrićem, Radmilo Pejić nas vozi u kočijama sa Stevanom Sremcem, uvek pouzdana Laura Barna nam donosi priču neobičnog naslova Nečastni pritežavalac, i tako do kraja ovog bloka, kroz prošlost i urbanu prašumu, do naših dana i pustinju ljubavi u surovom medaljonu Dejana Kostića.

Neki su pesnici vešti istraživači i lovci. Telo pesme je promenljivo. U ljubavi, u večnosti, pesma je snohvatica, ispovest i na licu i na naličju, ona je krvotok misli, praskozorje, kap krvi mladog Boga s kojim nagodbe nema. Nema tog vrta u kojem ona bezazleno raste.

Središnji deo Linkova posvetili smo, kako je to jedan od kritičara napisao, Biblionautskoj skulpturi Zvonimira Kostića Palanskog. Naš pesnik i prevodilac nedavno je iznenadio javnost briljantnom izložbom skulptura u Galeriji niškog kulturnog centra. Iskonska jednostavnost, vrhunski spoj poetskog i biblijskog u skulpturama izrađenim u grubom materijalu gvožđa, izdvojila je Palanskog u grupu vodećih likovnih umetnika na našem prostoru. Fotografije skulptura Palanskog koje su skinule globalne okove provincijalne sterotipije napravio je Nenad Mladenović.

U Čarima kritike, prve u nizu, čarale su nad knjigama koje su nagrađene ili ušle u najuži izbor za Ninovu nagradu Snežana Božić, Slađana Ilić i Aleksandra Spasić.

I tako dalje. Čitajte redom, ili na preskok, onako kako vas naslov ili ime autora privuče. Od ovog broja svaki tekst časopisa tetoviran je UDK brojem. Živela nam naša zlatna milijarda!

U prošloj svesci Gradine potkrale su se korektorske greške. Između ostalog u tekstu i belešci o autoru Draška Bjelice: u belešci o autorima piše "...meridijani orijenta i okcidenta..." a treba "...medijani Orijenta i Okcidenta...", u fusnoti fusnote piše "...erotičku..." a treba "...erotetičku...", na strani 281 piše "Filosofija je večna zagonetka u kojoj se samo večnost odgoneta večno "?!"! Čaraše, čaraš i očaraše me zmije filosofske." a treba "Filosofija je večna zagonetka u kojoj se sama večnost odgoneta - večno"?!" ?! Čaraše, čaraše i očaraše me zmije filosofske." U prvom pasusu, drugoj rečenici piše "..."Dan ugroženih"..." a treba "...Dan "ugroženih"..." Izvinjavamo se autoru i čitaocima.

Image

Zoran Pešić Sigma
glavni urednik
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu
Iz kalendara art događaja
05.09.2024 - 23.11.2024 | 18.00
Venija Vučinić Turinski - Skulpture
05.09.2024 - 05.11.2024 | 20.00
Umetnički diskursi o društvenim i klimatskim promenama
19.09.2024 - 07.12.2024 | 19.00
Ričard Dikon - U potrazi za nečim
03.10.2024 - 31.10.2024 | 18.00
Branimir Karanović - Fotografije
10.10.2024 - 30.10.2024 | 19.00
Era Milivojević (1944 - 2021) - Umetnost jeste život

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
BEOGRAD. Muzej savremene umetnosti Beograd predstavlja od 19. oktobra 2023. do 26. februara 2024. retrospektivnu izložbu "Javne tajne"...
NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti Niš, u prostoru Paviljon u Tvrđavi, predstavlja izložbu italijanskih i srpskih umetnika...
NOVI SAD. Mali likovni salon predstavlja od od 25. januara do 5. februara 2021. slike Anđele Micić. Osnovne i master studije završila je na ...
ČAČAK. Čačak je dobio prvu monumentalnu skulpturu Olge Jevrić u javnom prostoru. Gotovo 15 godina nakon nastanka te ideje koja je realizovana ...
GORNJI MILANOVAC. Međunarodno bijenale umetnosti minijature, najveća i najobuhvatnija manifestacija umetnosti malog formata, sigurnim koracima gazi...
Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad

Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. U periodu od 21. juna do 23. oktobra 2017. Centar Pompidu...
Nakon Beograda, Galerija Matice srpske predstavila je od 13. novembra 2015. do 9. januara 2016....
Termin umetnička kritika egzistira u nejasnoj odrednici značenja i specifičnom spoju dveju reči -...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Intervju
Pavle Jovanović
 
Reportaže
U restauriranom Šuvalovksom dvorcu na obali Fontanke, bivšem Domu prijateljstva, u Sankt Petrerburgu, otvoren je prvi privatni muzej u Rusiji, posvećen čuvenom juveliru Karlu Faberžeu. Muzej još nije otovren za slobodnu...
Knjige i časopisi
Koliko jada može da stane na površinu 491 × 716 cm? Teodor Žeriko je na vrhunski umetnički način dramatizovao temu večne borbe čoveka s prirodom. Ono što je pokazao ovom slikom (pakao smrti, bolesti,...
Intervju
Zgrada Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Dunavskoj 37 nedavno je gotovo u potpunosti renovirana, a izlagačka sezona u ovoj ustanovi zvanično je otvorena velikom retrospektivnom izložbom Mire Brtke. Renoviranje je započeto u avgustu, a...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom